Výroba zadní stěny terária

Materiál:

 1. polystyrénové desky nebo kousky různé tloušťky a velikosti
 2. silikon na lepení nebo lepící tmel
 3. ředidlo
 4. polyuretanová pěna
 5. cement
 6. Duvilax - příměs do stavebních směsí
 7. ísek - pouštní, stavební atd.

Pomůcky:

 1. nůž
 2. štětec - normální, zárožní
 3. pistole na silikon či tmel
 4. nádobu na míchání směsi
 5. skleničku na ředidlo

Pracovní postup:

Nejprve ze všeho si musíme pořádně promyslet co od této stěny očekáváme. Chceme ji málo nebo hodně hornatou? Chceme na ní mít terásky nebo ne? Pokud chceme mít stěnu víceméně rovnou použijeme např. 3 cm silný polystyren, který nám k tomuto účelu plně vyhovuje. Pokud ale chceme mít stěnu hodně hrubou máme tu dvě možnosti. Ta první je použít silnějšího polystyrénu a následovně díry vyleptat ředidlem. Této možnosti jsem využil já. Druhá možnost je polepení výše zmiňovaného 3 cm polystyrenu většími kousky polystyrénu. Další otázkou je, jak připevnit polystyrénové desky ke stěnám dřevěného terária. Volba padla na lepící tmel, který jsem zakoupil v běžném hobby marketu. Takže po naměření a nařezání desek jsem tyto pláty pomocí tmelu připevnil ke stěnám budoucí ubikace pro mé dráčky. Další otázkou bylo jak provést a hlavně upevnit terasy ke stěně. Měl jsem totiž obavu z toho, že by se i pod muší váhou mohly prolomit nebo jinak poškodit. Nakonec jsem se rozhodl vzít 2 cm tlustý polystyrén, vyřezat z něj plotny o požadovaném rozměru a ty pomocí speciálního lepidla na polystyren připevnit k již připevněným plotnám.

foto foto
Terárium zabudované ve staré dřevěné skříni Přilepení bočních dílů k stěnám skříně pomocí silikonu nebo lepícího tmelu
foto foto
Přilepení zbývajících plátů ke stěnám skříně Přilepení terásek pomocí lepidla na polystyren


Jakmile nám lepidlo a silikon zaschne, můžeme začít leptat. Do nějaké sklenice si naliji tak 100ml ředidla, vezmu štětec a jdu na leptání. Zde se vaší představivosti meze nekladou. Jen musím upozornit, aby jste si dávali pozor na množství ředidla na štětci. Při příliš velkém množství by mohlo hrozit, že se proleptáte skrz polystyren. Rovněž doporučuji při práci hodně větrat a dělat přestávky, aby jste se toho moc nenadýchali a pak neměkli vidiny: Po leptání necháme polystyren zase zaschnout a pokud nejsme s výsledkem spokojeni, můžeme ještě nějaká místa dodatečně vyleptat. Potom přichází na řadu polyuretanová pěna. Já jsem s ní dodělával terásky, různé terénní nerovnosti a hlavně vyplňoval mezery mezi polystyrény a stěnami skříně. Měl jsem totiž obavu z toho, aby mi za okrasnou stěnu nelezli cvrčci a neožírali ji. Což se mi potom bohužel stalo9 Takže být vámi tak bych si na to dal opravdu pozor a tuto část práce udělal velmi pečlivě. Jakmile skončíme s těmito pracemi necháme vše dostatečně vyschnout.

foto foto
Leptání zadní a boční stěny Detail vyleptané zadní stěny
foto foto
Celkový pohled na vytvarovanou zadní stěnu Finálně vytvarovaná zadní stěna


Předposledním krokem a jedním z nejvíce náročných je zpevnění celé stěny. Jelikož je polystyren a polyuretanová pěna velmi měkká, byl jsem postaven před otázku, jak z toho udělat skálu? Po delším přemýšlení mě napadlo použít směs duvilaxu, cementu a písku. Před začátkem práce jsem všechna místa, u kterých jsem se chtěl vyvaroval potřísnění touto směsí zalepil papírovou páskou. To se týkalo hlavně orámování terária a lišt na skla. Následovně jsem v misce udělal řídkou směs, kterou jsem potom pomalu nanášel štětcem na vyleptaný polystyren. Zabralo to spoustu času, protože jsem měl stěnu hodně složitou a štětcem se do některých míst velice špatně dostávalo. Po nátěru jsem vše nechal zaschnout a provedl další nátěr stejným způsobem. Tak jsem to opakoval několikrát, až do doby než jsem byl přesvědčen, že je stěna opravdu ¨jako z kamene¨:

foto foto
Zpevněný prostor terária zalepený páskou proti potřísnění cementovou směsí Detail cementem zpevněných terásek


Posledním krokem bylo vytvoření finální vrchní vrstvy stěny. Na tu jsem zvolil růžovo-oranžový křemičitý písek a duvilax. Z těchto dvou ingrediencí jsem udělal středně hustou kaši, kterou jsem potom štetcem nanášel na interiér terária. Jelikož je to poslední nátěr tak jsem si dal velice záležet na tom aby zakryl i ty nejmenší škvíry polystyrénu a cementové kaše, kterým se dařilo i přes mou námahu tu a tam prosvítat. Zase bylo potřeba tento nátěr opakovat několikrát, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Obdobným způsobem jsem i natřel topný kámen a plastovou krabičku na kladení vajíček. Po skončení všech prací se musí nechat terárium řádně vyschnout a vyvětrat. Gekončíky jsem nastěhoval až po 14 dnech schnutí a větrání. Do stěny jsem instaloval i pár umělých květina pro potěšení svých dráčků a hlavně mých očí:

foto foto
Hotová zadní stěna zatím neobydleného terária Hotové, vybavené a obydlené terárium


Na závěr musím říct, že po ročním užívání terária jsem se stěnou maximálně spokojen. Jen jedinou vadou je, že se sem tam cvrčkům podaří zalézt za stěnu a tam vyžírají polystyrén. Stěna je sice trošku finančně a hlavně časově náročnější, ale ten výsledek za to rozhodně stojí.